Често се случва да се чувстваме потиснати или в лошо настроение, но депресията е отделно състояние, което трябва да се лекува внимателно. Депресията е лечима! Освен че предизвиква общо чувство на тъга, депресията е известна с това, че причинява чувство на безнадеждност.
Терминът „депресия“ се е превърнал в обичайно явление в обществото. Но депресията е по-нюансирана тема, отколкото популярното използване може да предложи. Не всички случаи на депресия са едни и същи. Има различни класификации на депресията и всеки тип може да повлияе на живота Ви по различен начин.
Депресията може да се класифицира като:
Точната класификация се основава на много фактори. Те включват видовете симптоми, които изпитвате, тяхната тежест и колко често се срещат. Някои видове депресия също могат да причинят временно увеличаване на тежестта на симптомите.
Леката депресия представлява повече от просто чувство за временна потиснатост. Вашите симптоми могат да продължат дни и са достатъчно забележими, за да попречат на обичайните ви ежедневни дейности.
Леката депресия може да причини:
Ако симптомите продължават през по-голямата част от деня, средно четири дни в седмицата в продължение на две години, най-вероятно ще бъде диагностицирана с персистиращо депресивно разстройство. Това състояние се нарича също дистимия.
Въпреки че е забележима, леката депресия е най-трудно да се диагностицира. Лесно е да се отхвърлят симптомите и да се избегне обсъждането им с лекар.
Въпреки предизвикателствата при диагностицирането, леката депресия е лесна за лечение. Някои промени в начина на живот спомагат за повишаване на нивата серотонин в мозъка, което може да помогне за борба с депресивните симптоми.
Полезни промени в начина на живот включват:
Други лечения за лека депресия включват лекарства, като екстракт от жълт кантарион и добавки с мелатонин. Всеки тип лечение трябва да бъде обсъден с Вашия лекар.
В някои случаи може да се използва клас антидепресанти, наречени селективни инхибитори на обратното поемане на серотонин (SSRIs). Те обаче са по-ефективни при хора с по-тежки форми на депресия. Рецидивиращата депресия има тенденция да реагира по-добре на промените в начина на живот и формите на терапията с разговори, като психотерапия, отколкото на медикаменти.
Лечение не винаги е необходимо, но леката депресия не е задължително да изчезне от само себе си. В действителност, когато остане нелекувана, леката депресия може да премине към по-тежки форми.
По отношение на симптоматичната тежест, умерената депресия е следващото ниво в сравнение с леките случаи. Умерената и лека депресия имат подобни симптоми.
Освен това, умерената депресия може да причини:
Най-голямата разлика е, че симптомите на умерена депресия са достатъчно тежки, за да причинят проблеми у дома и в работата. Можете също така да откриете значителни трудности в социалния си живот.
Умерената депресия е по-лесна за диагностициране от леките случаи, тъй като симптомите оказват значително въздействие върху ежедневието ви. Ключът към диагнозата, обаче, е да се уверите, че говорите с Вашия лекар за симптомите, които изпитвате.
Тежката (голяма) депресия се класифицира като имаща симптоми на лека до умерена депресия, но симптомите са тежки и забележими, дори и за близките ви.
Епизодите на голяма депресия продължават средно шест месеца или повече. Понякога тежката депресия може да изчезне след известно време, но може често да се повтаря.
Диагнозата е особено важна при тежка депресия и може дори да е чувствителна към времето.
Тежката форма на депресия също може да причии:
Ако изпитате суицидни мисли, моля веднага потърсете Вашия лекар!