Темпът на живот става все по-забързан и по-изтощителен. Увеличаването на натиска на работното място, конфликтите с членове на семейството / партньорите или загубата на любим човек изпробват нашата издръжливост. Много от тези ситуации оказват негативно влияние върху нашето благосъстояние или настроение. Психиката става по-уязвима и изпитва невъзможност да се справи с по-нататъшния стрес. Дългосрочното излагане на стрес често се проявява в промени в настроението.
Важно е да наблюдавате сигналите на тялото си и да разберете какво предизвиква стреса и промените в настроението.
Много стресови ситуации могат да имат отрицателно влияние върху нашето благосъстояние и настроение. Причините за подобни ситуации често могат да бъдат открити в семейството или на работното място. Чувствате се уморени и напрегнати и нямате енергия. Признаците на стрес могат да бъдат също изтощение, липса на мотивация, както и загуба на апетит. Психиката става все по-чувствителна и уязвима и не можете да се справите със стреса.
Освен физическите симптоми можем да развием и психологически симптоми. Може да почувствате вътрешно безпокойство, тъга или празнота, липса на концентрация. Вече не можете да се наслаждавате на живота и губите интерес към дейности, които обикновено са Ви доставяли удоволствие. Може също да загубите интерес към сексуалните активности или да се почувствате безполезни и измъчени от чувство за вина.
Дългосрочното излагане на стрес често се проявява в промени в настроението. Ако не се лекува, промените в настроението могат постепенно да се превърнат в лека или умерена депресия. Има три нива на депресия: лека, умерена и тежка и хората могат да проявяват различни симптоми.