Ритъмът на живот става все по-забързан и по-изтощителен. Напрежението на работното място, конфликтите с членове на семейството / партньорите или загубата на любим човек поставят на изпитание нашата издържливост. Тези ситуации често оказват негативно влияние върху нашето физическо състояние или настроение. Психиката става по-уязвима и изпитваме затруднения при справянето с натрупания стрес.
Дългосрочното излагане на стрес често се проявява с промени в настроението.
Важно е да се наблюдават сигналите на тялото, за да се разбере от какво е предизвикан стресът и промените в настроението.
Много стресови ситуации могат да окажат негативно влияние върху нашето физическо състояние и настроение. Причините за подобни ситуации често могат да бъдат открити в семейството или на работното място. Чувствате се напрегнати и нямате енергия. Признаците на стрес могат да бъдат също и умора, липса на мотивация, както и безразличие и загуба на апетит. Психиката става все по-чувствителна и уязвима и не можете да се справите със стреса.
В допълнение към физическите симптоми могат да се появят и психологически такива. При наличието на физически стрес се увеличава и психологическия. Може да почувствате вътрешно безпокойство, тъга, празнота или липса на концентрация. Вече не можете да се наслаждавате на живота, губите интерес към дейности, които обикновено са Ви доставяли удоволствие, появяват се промени в настроението и безсъние. Може също така да загубите желание за секс или да се почувствате безполезни и да ви измъчва чувство за вина.
Дългосрочното излагане на стрес често се проявява с промени в настроението. Ако не се лекува, промените в настроението могат постепенно да се превърнат в лека или умерена депресия. Има три нива на депресия: лека, умерена и тежка, с различна по степен проява на симптомите.
В най-лошия случай игнорирането на физически, емоционални и психологически симптоми като стрес, претоварване и промени в настроението, може да доведе до burn-out. Burn-out не е точна медицинска диагноза. Това състояние се отнася за претоварване, свързано с работата, при което могат да присъстват както психологически, така и физически признаци и симптоми. Препоръчва се да се консултирате с лекар или фармацевт в ранен стадий.
Разнообразие от лечебни растения могат да помогнат при промените в настроението и депресивните епизоди. Доказано лечебно растение в борбата с депресията е екстрактът от жълт кантарион (Hypericum perforatum). Други натурални растителни екстракти също могат да имат успокояващ и стабилизиращ ефект.
Жълтият кантарион отдавна е считан за “тоник за душата”. Използван е за борба с „меланхолията“ през Средновековието. Ефектите му за повишаване на настроението са доказани в медицински проучвания, проведени от конвенционалната медицина през 70-те години. Известен с различни други имена, включително и с amber touch-and-heal, жълтият кантарион има успокояващ и балансиращ ефект при случаи на липса на настроение, промени в настроението, безпокойство, тревожност, стрес.
Проучванията доказват ефективността на жълтия кантарион при депресивни епизоди, промени в настроението и депресия. Въпреки това отдавна е известно, че препаратите от жълт кантарион могат да взаимодействат с други лекарства, включително лекарства за защита на стомаха, орални контрацептиви, имуносупресори и някои лекарства за сърце (1). Проучванията показват, че хиперфоринът е основният компонент, причина за тези взаимодействия. Той кара някои активни вещества да се метаболизират по-бързо в организма (2). Продуктът на Zeller Remotiv® съдържа стандартизираният екстракт от жълт кантарион Ze 117, който е с особено ниско съдържание на хиперфорин (под 0,2%). Екстрактът има същия ефект като другите продукти с жълт кантарион, но без съответни лекарствени взаимодействия (3).
Екстрактите от корен на женшен са добър извлек, който може да се използва при умора, безразличие, загуба на енергия и концентрация.
Маточината (Melissa officinalis), пасифлората (Passiflora), хмелът (Humulus lupulus) и валерианата (Valerina officinalis) са растения, които имат успокояващ ефект. Те се препоръчват при оплаквания като нервно напрежение, стрес и тревожност. Екстрактите от валериана и хмел също са доказани лечебни растения за безсъние и неспокоен сън.
(1) Nicolussi S, et al. Clinical relevance of St. John’s wort drug interactions revisited. Br J Pharmacol. 2019 Nov 19. doi: 10.1111/bph.14936. [Epub ahead of print]
(2) Schäfer AM, et al. Hyperforin-Induced Activation of the Pregnane X Receptor Is Influenced by the Organic Anion-Transporting Polypeptide 2B1. Mol Pharmacol. 2019 Mar;95(3):313-323. doi: 10.1124/mol.118.114066.
(3) Zahner C, et al. No Clinically Relevant Interactions of St. John’s Wort Extract Ze 117 Low in Hyperforin With Cytochrome P450 Enzymes and P-glycoprotein. Clin Pharmacol Ther. 2019 Aug;106(2):432-440. doi: 10.1002/cpt.1392.
Синтетичните антидепресанти се използват при депресия, но също и при тревожни разстройства, панически разстройства, фобии и обсесивно-компулсивни разстройства. Синтетичните антидепресанти включват трициклични антидепресанти, тетрациклични антидепресанти и селективни инхибитори на реъптейка на серотонина (SSRI), както и селективни инхибитори на реъптейка на серотонина и норепинефрин (SSNRI)).
Трицикличните антидепресанти имат успокояващ и повишаващ настроението ефект, а също така засилват мотивацията.
Тетрацикличните антидепресанти имат подобряващ настроението и успокояващ ефект. Селективните инхибитори на обратното захващане на серотонин са известни като SSRI. Техният антидепресивен ефект се дължи на инхибиране на обратното приемане на серотонин.
SSNRI са селективни инхибитори на обратното захващане на норепинефрин. Техният антидепресивен ефект се дължи на регулирането на обратното приемане на серотонин и норепинефрин, произвеждани от организма.
За да работи ефективно, тялото ни се нуждае от множество витамини и минерали. В забързаното ежедневие особено важна е балансираната диета и приемът на витамини. В аптеките се предлага широка гама от витамини и минерали. Важно е да получите правилната препоръка от експерт.
Ако НЕ почувствате съществено подобрение на симптомите на психичен стрес след 4 седмици, се препоръчва да се консултирате с Вашия лекар.
Техники за релаксация на ума и душата: Магическият термин в нашия забързан свят е „забавяне”, подход, който може да ви помогне да възстановите баланса си, с или без лекарства, за кратък период от време.
• Прогресивна мускулна релаксация: Тази техника включва постепенно опъване на мускулите за няколко секунди в определен ред и след това отпускане.
• Автогенен тренинг: Постигате състояние на релаксация и спокойствие чрез мускулна релаксация, като кажете на ум „моето обкръжение е в мир“. Това е форма на самохипноза, при която повтаряте думи или внушения (автовнушения), за да постигнете състояние на мир и спокойствие.
• Йога: Релаксацията се постига чрез внимателно практикуване на определени пози и дихателни упражнения.
• Ци гун (чигун) и Тай чи: Тук се извършват премерени движения, заедно с медитация. И двете техники се използват предимно за бавната, медитативна практика на хармонично отпуснати движения.
Оставете отговор
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.