Депресията е заболяване, което включва не само ума или мозъка, но и цялото тяло, отразявайки се на начина, по който човек яде, спи, възприема себе си и мисли за нещата.
Тя не е преходно, нормално състояние на ума. Тя не е нито знак на лична слабост, нито състояние, при което някой може да се “вземе в ръце”. Не зависи от болния да реши да „се успокои“ и да се оправи.
Депресията далеч надхвърля дистреса или нормалното страдание – това е заболяване, включващо признаци и симптоми, които продължават в течение на седмици, месеци или години, без разпознаване на състоянието или подходящо лечение.
Обичайните признаци и симптоми на депресията са:
Депресията често се съпровожда от тревожност и винаги е свързана със значителни проблеми в семейството, с приятелите, в работата или училището поради ефектите, които оказва върху човека.
Някои симптоми са специфични за определена възраст и могат да бъдат по-чести при деца (поведенчески проблеми), младежи (възбуда и раздразнителност), или сред по-възрастните хора (отдръпване, апатия и налудничави идеи). Също така, физическите симптоми са много чести, тъй като депресивните разстройства не са само психични разстройства, а включват и биологични процеси.
Типични физически симптоми на депресия са:
Тези физически симптоми често се забелязат първи, но може да не бъдат веднага разпознати като свързани с депресия. Освен това, съществуващите проблеми (напр. болки в гърба) могат да се преживяват по-силно по време на депресивната фаза.
Поради видимите физически симптоми често е трудно за един общопрактикуващ лекар да разпознае и диагностицира скритата депресия, особено ако (както е в две трети от случаите), основното оплакване е телесен симптом. Понякога е полезно да се потърси второ мнение. Трябва да разговаряте за това с Вашия лекар.